your ads here

advertisement

Home » Poradnik

Poradnik

1. Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze wymarzonych obrączek?

 

-próba złota

-wysokość ( obrączki z soczewką lub bez)

– sposób wykonania (obrączki szwowe – z miejscem łączenia, tzw. Z paska, bezszwowe -nowoczesna metoda polegająca na wykonaniu jednolitej obrączki)

– cena za gram

 

 

Kiedy brylant jest dobry?

 

Tożsamość brylantów określa się według czterech kryteriów jakości, które Anglicy nazywają 4C – carat,colour,clarity, cut: masa, barwa, czystość, i szlif.

Masa- mierzona w karatach , 1ct= 0,2g, 1gr=5ct

Barwa- przez barwę diamentu rozumiemy brak zabarwienia lub względne zabarwienie. Najbardziej cenione i najdroższe są brylanty niebieskobiałe i bezbarwne. Najczęściej występują diamenty o odcieniu żółtawym , dlatego ocena barwy bazuje na stopniowaniu nasycenia barwą żółtą.

Czystość- ponieważ diamenty powstają pod ogromnym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej , mogą pojawić się inkluzje ( wrostki) w kamieniu. Inkluzje mogą mieć różną barwę : bezbarwne ( pęcherzyki gazu), czarne (węgiel), brązowe, zielone itp.Jeśli wrostków jest dużo lub w intensywnym kolorze wpływa to negatywnie na blask kamienia za to obniżając znacząco jego cenę.

Szlif- diamenty to krystaliczne minerały węgla, będące najtwardszymi substancjami na Ziemi. W formie surowej są nieatrakcyjne i bez połysku.Odpowiedni szlif, polerowanie diamentowym pyłem przemienia nieatrakcyjny
kamień w skrzącą się piramidę blasku zwaną brylantem. Precyzyjne szlify wydobywają z diamentu życie, światło i blask, dając unikatowy efekt świetlny. Niepowtarzalny urok brylantów sprawia, że ich wartość nigdy nie przemija. Podsumowując brylantem nazywamy diament o szlifie brylantowym.

Jednak potocznie w Polsce używa się tego określenie dla wszystkich
oszlifowanych diamentów, bez względu na rodzaj nadanego im kształtu (szlifu) podczas szlifowania.

 

2. Jak dbać o biżuterię?

 

Wymarzona biżuteria będzie dłużej, zarówno zachwycać innych jak i cieszyć nas samych kiedy odpowiednio o nią zadbamy. Oto kilka zasad, o których musimy pamiętać:

Pamiętajmy o zdejmowaniu biżuterii przed myciem, czy zmywaniem. Woda może spowodować matowienie biżuterii, wypadanie niektórych kamieni, a także może wpływać negatywnie na niektóre kamienie naturalne (perły, masa perłowa).
Pamiętajmy o chronieniu naszej biżuterii przed kontaktem z różnego rodzaju detergentami i kosmetykami. Kontakt, z niektórymi z nich może powodować odbarwienia, a dla kamieni naturalnych może okazać się nawet zgubny.
Biżuteria powinna być przechowywana w wyznaczonym do tego miejscu np. szkatułka, kuferek. Osłonięta przed kurzem i ułożona na miękkiej i delikatnej powierzchni nie jest narażona na zabrudzenie czy rysowanie.
Posiadacze biżuterii cienkiej, delikatnej czy dmuchanej powinni szczególnie uważać i obchodzić się z nią subtelnie i delikatnie gdyż jest narażona na trwałe uszkodzenia, a w przypadku łańcuszków czy bransoletek nawet na zerwanie.
Biżuteria powinna być zdejmowana do spania, uprawiania sportów, prac domowych itp.. Powierzchnie wzorów (satynowanie, rodowanie, matowienie), oraz kamienie naturalne, szlachetne itp. podczas tych czynności mogą zostać uszkodzone.
Czyśćmy swoją biżuterię systematycznie i środkami do tego przeznaczonymi (chusteczki, płyny do czyszczenia biżuterii).

 

3.Na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie obrączek ślubnych

 

 

Po pierwsze – próba złota

 

Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej polecana i oferowana próba to tzw. „czternastka”, która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). Bez względu na użytą nazwę jest to zawsze to samo „złoto”. Złoto czternasto – karatowe zawiera w jednym gramie 0,585 grama czystego złota, a pozostałe 0,415 grama to inne metale. Obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką. Nie poleca się zakupu obrączek w próbach wyższych (18 czy 22 karaty) ze względu na wysoka cenę, a także obniżone walory użytkowe. Obrączki ze złota 8 lub 10 karatowego poleca się wyłącznie klientom kierującym się jedynie niską ceną.

 

Po drugie – kolor złota

Proponujemy Państwu obrączki w trzech kolorach złota ( w dowolnych kombinacjach) : białym, żółtym i czerwonym. Należy pamiętać , że białe złoto występuje albo z domieszką niklu albo palladu. Białe złoto z domieszką niklu zazwyczaj pokrywa się rodem. Jednakże rod się ściera i po pewnym czasie należy go odtworzyć . Dodatkowo nikiel może powodować reakcje alergiczne. Natomiast złoto palladowe jest twardsze, nie wymaga rodowania i nie uczula. Czerwoną barwę złota uzyskuje się dzięki domieszce miedzi. Jeżeli posiadacie złom złota ( niepotrzebne pierścionki, łańcuszki, sygnety itd.) jesteśmy w stanie uzyskać każdą próbę i każdy kolor bez względu na to jakim złotem dysponujecie. Uzyskujemy ten efekt dzięki rafinacji złota. W przypadku takiej wymiany płacicie Państwo jedynie za wykonanie obrączek. Warto przeszukać szkatułki w celu znalezienia „materiału”
Wbrew powszechnej opinii na temat obrączek wielokolorowych badz z kamieniami jesteśmy w stanie zmienić ich rozmiar bez ryzyka deformacji czy uszkodzenia.

 

 

 

Skoczek&Syn